x

Vakum Nedir

Kelime anlamı olarak; Türkçeye Fransızcadan geçen vakum kelimesinin ilk Latince yani bilim adı vacuus (boşluk) olarak geçer. Bu sözcük bazı durumlarda Boşay kelimesi ile Türkçe’ ye yerleştirilmiştir.

Teknik anlamda; Atmosferimizin yeryüzüne yakın olan yani bizlerin hissedebildiği katmanında başlıca gazlar %78 azot, %21 oksijen, %1 ise su buharı, argon, karbondioksit, neon, helyum, metan, kripton, hidrojen, ozon ve ksenon elementlerinden oluşur. İşte bu tüm gazlardan ayrıştırılmış her ortam vakumlu ortam yani gazsız ortam boşluktur. Kolay bir tabir ile hava basıncı etrafındaki atmosfer basıncından daha düşük (basıncı alınmış) ortamları tarif etmek için kullanılır. Vakum ve basınç kavramı doğrudan ilişkilidir.

Tarihçesi olarak; Vakum İtalyan fizikçi ve matematikçi Evangelista Torricelli tarafından keşfedilmiştir. 1641 yılındaki yaptığı deneyler sırasında cıva ile dolu bir kaba aynı şekilde 1 metre yüksekliğinde cıva ile doldurulmuş tüpü ağzı kap yönüne gelecek yani tüpün alt kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirerek tüpün içerisindeki son cıva seviyesinin 760mm yükseklikte kaldığını farketti.

Tüpün ağzı açık olduğu halde cıvanın tamamının kap içine boşalmayarak 760mm’ de kalması cıva basıncının açık hava basıncı tarafından dengelenmiş olmasıdır. Böylelikle ilk barometre keşfedildi. Kullandığı bu sisteme barometre olarak isimlendirdi. Torricelli barometresine göre deniz seviyesindeki atmosfer basıncı 760mmHg veya 760 torr(İsminin ilk 4 harfi) olarak belirlendi. Günümüzde yaygın olarak kullanılır.

Yorum yaz

Design: Muhammet BAYRAMCall Now ButtonHemen Arayın !